
Паяжинообразуващ акар, на лимоново растение.Wikipedia |
Преди да се запътите към сектора с токсични за вас и околната среда пестициди и фунгициди, пробвайте този безвреден разтвор, който е пъти по-евтин и много ефективен. А съставките са като сол и захар- има ги във всяко домакинство.
Отглеждам си в саксия вкъщи през студените зимни месеци две дръвчета -лимон и авокадо. Наскоро забелязах лимоновите листата да пожълтяват.
Авокадовите се подвиха и някой даже придобиха един "ръждив" вид. И най-важното, което забелязах на две-три клонки беше пайжинки и малки щъкащи паячета. Не им обърнах много голямо внимание само проверих за "мама Пайка", казах си "ами пролетен сезон идва, трябва да внимавам и за по- големите". Бях решила, на лимона да слагам повече вода , а на ръждивото авокадо да намаля :)
Проблема не отмина, и по малко от седмица малките паячета бяха навсякъде и най-вече под листата, т.е от вътрешната им страна. Тогава ги заподозирах тези малки гадинки за състоянието на младите ми дръвчета, и се изплаших сериозно за бъдещото ми производство на ликьора Лемончело. Криза!!! Авокадовите се подвиха и някой даже придобиха един "ръждив" вид. И най-важното, което забелязах на две-три клонки беше пайжинки и малки щъкащи паячета. Не им обърнах много голямо внимание само проверих за "мама Пайка", казах си "ами пролетен сезон идва, трябва да внимавам и за по- големите". Бях решила, на лимона да слагам повече вода , а на ръждивото авокадо да намаля :)
Отнесох се сериозно и гуугъл-нах моя проблем. Йаик! Оказаха се не паяци ами паразити от рода на кокошинките и кърлежите, но нападащи растенията и като цяло не подбират- цветя, овошки, зеленчукови култури, билки. Всичко им е в менюто на малките гадинки. Пълното им латинско наименование е Tetranychus urticae
От различни сайтове какво разбрах за паяжино образуващия акар:
- предпочитат сух и топъл климат
- не понасят влажен климат и ниски температури
- до 3 дена се излюпват и след 5 дни са репродуктивни
Препарат против Паяжинообразуващ акар:
- 1 литър Вода
- 1 ч.л Бикарбонатна сода
- 20мл Течен сапун или веро
Използване:
- Приготвянето е ясно -смесете съставките в 1.5 л. бутилка и разклатете
- 2/3 от разтвора използвайте да измиете листата едно по едно. (ако тази задача е невъзможна преминете към 3.)
- Останалата част или цялата я използвайте да пръскате през няколко(4до7) дена листата на растението
- Целта е не само растението, колкото самите паразити да бъдат покрити от разтвора
![]() |
Наранени листа на лимон след почистването им от Паяжинообразуващ акар. |
Каквото и количество да ви трябва помнете ,че сапунената вода трябва да ви е 2%-ов концентриран воден разтвор според Колорадския Университет. Ако е по-силен разтвора ще "изгорите" и "отмиете" натуралните предпазващи масла на растението, особено ако е мъхесто (мамо това е за теб :).Затова пробвайте разтвора на малка част от разтението 1-2 дена преди да третирате засегнатите места. Още според КУ, 2% сапунен воден разтвор помага и срещу: "малки и меки членестоноги като: листни въшки, бяла мушица, листни бълхи и като паяжино-образуващите акари са най-податливи на сапуни". Насекоми с по-твърда обвивка не са застрашени, като калинки, пчели, бръмбари, гъсеници в това число и др. сходни. Хей, все пак е колорадски у. и трябва да знаят едно-две неща за насекомите и не само за колорадските бръмбари.
Надявам се препарата да ви послужи толкова добре, колкото и при мен. Благодаря за посещението Ви!